I made this widget at MyFlashFetish.com.

Monday, 2 April 2012

RANCANGAN MENGAJAR


RANCANGAN MENGAJAR

NAMA KELAS  : Delima

BILANGAN MURID : 20/21 orang

UMUR : 6 Tahun

HARI : Isnin

TARIKH : 18 Julai 2011

CADANGAN MASA : 20 minit (9.30-9.50 am)

TEMA : Haiwan jinak

TUNJANG : Fizikal dan Estetika (Fizikal)

TUNJANG DISEPADUKAN : Bahasa dan Komunikansi (Bahasa Malaysia)                                                                                   Fizikal dan Estetika (kreativiti)

Standard Pembelajaran Utama:1. PFK 2.1.22 membuat pergerakan menggunakan anggota badan (contoh: bermain dengan bermain gelongsor, jongkang-jongkit, buaian dan lain-lain permainan luar).

Standard Pembelajaran yang disepadukan:1. BM 1.1.7 mendengar arahan memberi respon.
2.      KTI 2.1.13 menyanyi dengan gerakan.
Objektif Pembelajaran: Diakhir pengajaran, murid dapat;1.      Mengerakkan psikomotor kasar seperti menggunakan kaki dan tangan untuk melakukan aktiviti lain.
2.      Mendengar dan memberi respon apabila guru memberi arahan untuk melakukan aktiviti yang disuruh guru.
3.      Menyanyi lagu “Senam Tommy” dan membuat gerakkan mengunakan tubuh badan dengan baik dan sempurna.
 Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar sudah mengetahui cara menggunakan psikomotor dalam aktiviti    bermain buaian, gelongsor dan lain-lain.
Penerapan Nilai : kerjasama, mendengar arahan, memberi perhatian.
Alat Bantu Mengajar (ABM)  : kon, botol, sepan, air, dan lagu “senam tommy”
KBKK  : menjana idea
Langkah/masa
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Catatan/ABM
Set Induksi
(5minit)
(9.30-9.35 am)
·         Guru perah air dalam botol dan berlari kebaldi untuk mengambil air.
·         Murid tekun melihat sambil menanyakan “ apa yang guru mainkan itu.”

ABM: botol, air, baldi.
Objektif:-
Nilai:memberi perhatian
KBKK:-
Langkah 1
(5 minit)
(9.35-9.40 am)
·         Guru membuat aktiviti memanaskan badan
·         Guru menerangkan cara bermain air isi dalam botol.
·         Guru membuat demo dan memilih salah seorang murid untuk membuat demo.
·         Murid mengikut aktiviti pemanasan badan bersama guru.
·         Murid memberi penuh perhatian ketika guru membuat demo aktiviti bermain isi air dalam botol.
ABM: air, botol dan baldi

Objektif: (ii) dan (i)

Nilai:memberi perhatian.

KBKK:-
Langkah 2
(5 minit)
(9.40-9.45 am)
·         Guru membahagikan kumpulan untuk melakukan aktiviti bermain isi air dalam botol.
·         Guru meniup wisel dan mengira masa apabila murid mula melakukan aktiviti bermain isi air dalam botol.
·         murid berkerjasama dalam kumpulan yang telah diberikan oleh guru.
·         Murid bermain dengan penuh berhati-hati untuk isi air dalam botol.
ABM: air, botol dan baldi.

Objektif: (ii)

Nilai:mendengar perhatian, kerjasama.

KBKK: menjana idea.
Penutup
(5 minit)
(9.45-9.50 am)
·         Guru merumuskan mengenai aktiviti yang telah dijalankan.
·         Guru menperdengarkan lagu “senam tommy” untuk sejukkan badan bersama murid.

·         Pelajar gembira melakukan akitiviti bermain isi air dalam botol.
·         Murid turut menyanyikan lagu tersebut sambil buat gaya senaman sejukkan badan.
ABM: CD lagu “senam tommy”.

Objektif: (iii)

Nilai: kerjasama

KBKK:-
  Impak:20/21 murid telah berjaya mencapai objektif yang telah guru nyatakan, ini kerana penggunaan alat bantu mengajar yang menarik dan kreatif tetapi masih ada 3/21 murid yang masih tidak mencapai objektif oleh kerana kurang mengambil perhatian dalam kelas. Walaubagaimanapun, guru mesti meningkatkan lagi Alat Bantu Mengajar yang lebih menarik, untuk menarik minat murid dalam pendidikan disekolah.
   

No comments:

Post a Comment